Olen Tarja Torniosta ja toimin päätoimisesti sivistystoimenjohtajana ja sivutoimisesti muutaman asiakkaan ja yhteisön työnohjaajana. Olen ollut mukana STOryn hallituksessa kahden kauden ajan. Ensimmäisen hallituskauteni olin varajäsen, olin silloin juuri valmistunut työnohjaajaksi ja toimin Lapin alueen STOry-koordinaattorina. Toiselle kaudelle hakeuduin jo aktiivisesti ja tulin valittua varsinaiseksi jäseneksi. Koen edustavani hallituksessa oman alueeni Lapin maakunnan ääntä.
Hallituksen kokoukset ovat pääsääntöisesti kerran kuukaudessa lauantaisin noin neljä tuntia kerrallaan etänä. Jokaisessa kokouksessa teemme tärkeitä päätöksiä, jotka vaikuttavat yhdistyksen toimintaan ja sen jäseniin. Käsittelemme esimerkiksi yhdistyksen toimintaa, taloutta, jäsenvalintoja ja työnohjaajakoulutusten opintosuunnitelmien suosituksenmukaisuuksia. Yhdistyksen jäsenyyden edellytys on suosituksen mukaisen työnohjaajakoulutuksen suorittaminen.
Hallituksen tehtävä on varmistaa, että yhdistyksen toiminta on avointa ja vastuullista. Tämä lisää jäsenten luottamusta ja sitoutumista. Hallitus myös huolehtii siitä, että yhdistys noudattaa lakeja ja sääntöjä, mikä on tärkeää yhdistyksen maineen ja toiminnan jatkuvuuden kannalta.
Sitoutunutta ja tavoitteellista yhteistyötä
Hallituksen jäsenet ovat sitoutuneita yhteiseen työskentelyyn. Jokaisessa hallituksen kokouksessa keskustelemme siitä, kuinka voimme edelleen kehittää ja parantaa yhdistyksen tarjoamia palveluja ja etuja, mikä osaltaan lisäisi jäsenten tyytyväisyyttä ja sitoutumista.
Ensi vuonna yhdistyksessä käynnistyy uusi strategiakausi, ja strategian suunnittelu tulee näkymään monin tavoin nyt valittavan hallituksen työlistalla. Strategisessa suunnittelussa hallitus yhdessä jäsenistön kanssa määrittelee yhdistyksen pitkän aikavälin tavoitteet ja strategiat. Tämä auttaa varmistamaan, että yhdistys pysyy oikealla kurssilla ja saavuttaa tavoitteensa.
Tapahtumat haastavat ja palkitsevat
STOry järjestää vuorovuosittain Kehittämispäivän ja Työnohjauskonferenssin. Tapahtumien ideointiin ja suunnitteluun osallistuminen on sekä haastavaa että mukaansatempaavaa. Olin itse puuhaamassa vuoden 2022 Rovaniemen Kehittämispäivää, ja saimme sinne mukavasti osallistujia ja tekeminen oli innostavaa. Jäsenkohtaamisten teemojen ja puhujien valinnasta käydään aina inspiroivaa keskustelua.
Tänä vuonna me työnohjaajat tapaamme toisemme kesäkuussa Työnohjauskonferenssin merkeissä jo tutuksi tulleessa Haikon kartanossa. Siellä meitä ovat inspiroimassa Toivon teeman ympärillä upeat puhujat, esimerkiksi Esa Saarinen ja Kati Boijer-Spoof Heikinheimo. Toivottavasti tapaamme siellä, ilmoittautuminen on käynnissä!
Tiukkaa asiaa ja hersyvää huumoria
STOryn hallitustyöskentely on tuonut pitkän listan positiivista elämääni. Olen saanut useita uusia ystäviä, joiden kanssa olen käynyt lukemattomia hyviä, opettavaisia ja mieleenpainuvia keskusteluja. Hallitustyöskentely on tuonut vaihtelua normaaliin arkitoimintaan, ja olen oppinut uusia menetelmiä ja taitoja.
Hallitustyöskentely tarjoaa mahdollisuuden verkostoitua muiden ammattilaisten kanssa, mikä voi johtaa uusiin yhteistyömahdollisuuksiin ja ideoihin. Hallitustyöskentely on tarjonnut ainakin itselleni mahdollisuuden kehittää johtajuustaitoja, päätöksentekoa, ongelmanratkaisua ja tiimityöskentelyä. Samalla se kartuttaa arvokasta kokemusta, joka voi olla hyödyllistä myös muilla elämänalueilla ja uralla.
Vaikka hallituksen kokoukset ovat täynnä tiukkaa asiaa, valitsee välillämme hyvä huumori ja tavatessamme meillä on aikaa myös mukavaan yhdessäoloon. Yleensä lähitapaamme kaksi kertaa vuodessa kokoustamisen ja kehittämistyön merkeissä. Tapaamisissa on aina joku teema, jonka ympärillä työskentelemme.
Hallitus on yhdistyksen ydin. Olen ylpeä kahdesta kaudesta, jotka jo olen ollut mukana. Toivon, että kokemukseni inspiroivat lukijoita osallistumaan yhdistystoimintaan ja hallitustyöskentelyyn.
Yhdessä voimme tehdä paljon hyvää!
